środa, 28 września 2016

KORONA GÓR POLSKI - WIELKA SOWA 1015 m n.p.m.

Wielka Sowa to góra, którą pamiętam ze szkolnych lat. Po długiej przerwie postanowiłam wdrapać się na jej szczyt ponownie. Przyznam, że od tamtej pory sporo się zmieniło - drzewa, szczególnie te w wyższych partiach, zdecydowanie odrosły po zniszczeniach, które przyniosły im kwaśne deszcze, a sam szczyt rozwinął się i jest o wiele bardziej zadbany i przyjazny - przynajmniej w moim odczuciu. 
W ramach wstępu dodam, że góra Wielka Sowa osiąga wysokość 1015 m n.p.m.  Należy do Korony Gór Polski i stanowi najwyższy szczyt w Górach Sowich, w Sudetach Środkowych. 


sobota, 17 września 2016

KORONA GÓR POLSKI - WALIGÓRA 934 m n.p.m.


Waligóra to najwyższy szczyt Gór Suchych i całych Gór Kamiennych leżący odpowiednio, w ich północnej i środkowej ich części. Jest jedną z najwyższych gór Sudetów Środkowych i sięga dokładnie 933,88 m n.p.m. Niegdyś był to ciekawy cel turystów z racji łatwego i szybkiego dojścia na wieżę widokową. Obecnie góra straciła na popularności z powodu braku "atrakcji" na jej szczycie. Wieża widokowa z racji jej fatalnego stanu została zdemontowana już dawno temu. Dodatkowo warto pamiętać, że góra ta należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.


poniedziałek, 12 września 2016

KOŁOBRZEG W KILKA GODZIN

Tak jak wspominałam w poście o Latarni morskiej w Gąskach, naszym punktem wypadowym było Mielno - Unieście. Pogoda nie pozwalała na leniuchowanie na plaży w związku z czym wyruszyliśmy do Kołobrzegu, który oddalony jest o ok. 50 km. Niestety wyruszyliśmy dopiero przed godziną 10 i jak zwykle na trasie było bardzo tłoczno. Staliśmy w korku na drodze dojazdowej przez 15 minut, a Kołobrzeg był zakorkowany na maksa. Udało nam się przyśpieszyć przejazd tylko dzięki nawigacji wykrywającej objazdy od zakorkowanych miejsc. Dojechaliśmy do samiutkiej Latarni morskiej w Kołobrzegu, gdzie okazało się, że nie ma dosłownie ani jednego pustego miejsca parkingowego. Cudem udało nam się je znaleźć na jednym z bocznych parkingów zamkniętych, który był blisko centrum ale za to w bocznej dróżce, gdzie trudniej trafić. Także wszystkim dojezdnym turystom polecamy wybrać się tam z samego rana.

Na zwiedzenie Kołobrzegu wyznaczyliśmy sobie jeden dzień. Dlatego też skupiliśmy się na najpopularniejszej jego nadmorskiej części. O tym co zwiedziliśmy będąc kilka godzin w Kołobrzegu napiszę poniżej.

czwartek, 8 września 2016

OBRYW SKALNY W BARDZIE

W pierwszą  niedzielę września wybraliśmy się do Barda, a dokładniej na Obryw Skalny, który widoczny jest z trasy Wrocław - Kudowa Słone w postaci białego krzyża, wybijającego się na tle wzgórza pokrytego lasem.
Obryw powstał na zachodnim stoku Kalwarii  a dokładniej w Górach Bardzkich (w Sudetach Środkowych). Górna krawędź osuwiska znajduje się na wysokości około 390 m n.p.m i obecnie stanowi punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę Barda, Przełomu Bardzkiego i północnej części Grzbietu Zachodniego Gór Bardzkich. 

środa, 7 września 2016

SKY WALK CZYLI CZESKA ŚCIEŻKA W CHMURACH

U naszych czeskich sąsiadów czeka na nas wiele fajnych atrakcji. Jedną z nich, usytuowaną tuż za polską granicą jest Sky Walk.

Obiekt znajduje się w ośrodku narciarsko-rekreacyjnym Dolni Morava, na górze Slamnik o wysokości 1116 m n.p.m, natomiast sama konstrukcja wznosi się na 55 m. Spacerując po niej możemy podziwiać piękne widoki górskie połączone z niebem w obłokach - widok wart każdej wydanej korony na wstęp. Mieliśmy szczęście ponieważ podziwialiśmy krajobraz zarówno w chmurach jak i bez nich, w pełnym słońcu. 

Konstrukcja stoi na szczycie stoku narciarskiego. Jest on stromy dlatego nie polecam wchodzić pieszo na jego szczyt aby dotrzeć do Ścieżki w chmurach. Skorzystaliśmy z wjazdu wyciągiem, który ze względu na otaczający krajobraz jest sam w sobie atrakcją. Wyciąg jest bezpieczny i stabilny - nie ma czego się bać.

piątek, 2 września 2016

ZAMEK GRODNO WCZESNĄ WIOSNĄ

Wyszukując zdjęcia do wywołania natrafiłam na kilka uwiecznionych chwil z Zamku Grodno. Wybraliśmy się tam wczesną jesienią, kiedy to przebijały się pierwsze ciepłe promienie słońca. Nadrabiam więc zaległości i naskrobię kilka słów o tym miejscu.


czwartek, 1 września 2016

BŁĘDNE SKAŁY PRZED SEZONEM

Po przechadzce po Szczelińcu Wielkim udaliśmy się odwiedzić Błędne Skały, które znajdują się w pobliżu. Błędne Skały to zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt.  Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. O całej przechadzce słów kilka poniżej.