niedziela, 2 października 2016

PERŁA BAROKU W KRZESZOWIE

Będąc w pobliżu i zwiedzając Głazy Krasnoludków oraz Górę Dzikowiec odwiedziliśmy Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znaną jako Perła Baroku w Krzeszowie. Jest to miejsce, które znalazłam śledząc interesujące mnie hasztagi na Instagramie. Kiedyś znajdowało się tu opactwo Cystersów zbudowane w latach 1728-1735 w stylu barokowym. 


Nasza przechadzka po kompleksie rozpoczęła się od zaparkowania na parkingu (3 zł za dobę), jednak nie dajcie się "naciągnąć". Samochód można pozostawić przy pobliskim supermarkecie lub parkingu, który również znajduje się na przeciwko bazyliki. 

Na miejscu znajdują się sklepiki spożywcze oraz z pamiątkami. Niestety jedne i drugie na moje oko nie były odpowiednio zatratowane. Mimo chęci nie znalazłam nic odpowiedniego do jedzenia, ani symbolicznego magnesu, które często przywożę ze sobą z wycieczek. 

Zwiedzać to miejsce można na kilka sposobów. Jedni jadą tam by celebrować mszę św., inni aby pop rostu zobaczyć słynną Perłę Baroku, a jeszcze inni aby poznać jej dogłębne tajemnice poprzez zwiedzenie podziemi.

My skupiliśmy się na placu, który otacza bazylikę, a także wdrapaliśmy się na jedną z dwóch wież. Za symboliczne 5 zł otrzymujemy możliwość zobaczenia "strychu" czyli sklepień oraz wejść na wieżę. Nie jest to opcja dla osób, które boją się ciemności oraz wysokości. Metalowe, śliskie schody zawieszone jakby w powietrzu w ciemnym kominie wieży mają przeraźliwą moc, a sam widok z góry nie jest niczym wyjątkowym. Niemniej jednak fajnie było zobaczyć jak wygląda słynna niemal Europejska Perła Baroku, która swoim wnętrzem i pięknem rzeczywiście może robić duże wrażenie. Najbardziej interesujące jest jej wnętrze, którego nie można fotografować i to jak najbardziej trzeba uszanować. 5 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam w tym miejscu, nie wiedziałam o jego istnieniu :) 3zł na dobę to nic :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, ale biorąc pod uwagę, że wszędzie dookoła można bez problemu zaparkować nie warto ;D

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!