środa, 4 kwietnia 2018

CHORWACJA NA WŁASNĄ RĘKĘ - OMIŚ W POCHMURNY DZIEŃOmiś to małe miasteczko położone pomiędzy Makarską a Splitem. Zdjęcia, które widziałam w Internecie przyczyniły się do jego odwiedzenia. Jest to ciekawe miejsce ze względu na walory przyrodnicze, które ukształtowały teren, a także piracką przeszłość. Z racji popsucia się pogody, popołudniową porą wybraliśmy się na małą wycieczkę.

W miasteczku zabawiliśmy typowo turystycznie na dosłownie kilka godzin, aby przespacerować się  oraz odwiedzić Twierdzę Mirabellę (Mirabella Fortress (Peovica) ) wznoszącą się nad miasteczkiem. Warto wspomnieć, że znajduje się tu jeszcze jedna twierdza Twierdza Starigrad (Fortica), która wymaga więcej wysiłku aby do niej dotrzeć, ale jak udało mi się ustalić - zdecydowanie warto. Liczę, że jeszcze kiedyś uda mi się tam wrócić i przekonać się na własne oczy. 

Samochód pozostawiliśmy na dość sporym parkingu znajdującym się niedaleko od Twierdzy Mirabelli - w zasadzie tuż obok mostu wzniesionego nad rzeką Cetiną. Parking widać na zdjęciach - spory plac z widocznymi samochodami, po prawej stronie rzeki.

Aby wejść na wspomnianą twierdzę musimy pokonać dość strome i widocznie wiekowe, kamienne schody, po czym opłacić wejściówkę i pokonać kolejną porcję krzywych schodów. Aby znaleźć się na samym szczycie wieży górującej nad miastem musimy wspiąć się po metalowej, bardzo śliskiej i w dodatku pionowej drabince ;)
Ale czego się nie robi dla widoków. Nawiasem mówiąc wchodziły tam osoby starsze jak i dzieci, moim zdaniem nie ma w tym nic trudnego oprócz pokonania chwili zawahania, która towarzyszy gdy po raz pierwszy uświadomisz sobie, że musisz pokonać pionową drabinkę. 

Omiś to przyjazne miasteczko na miłe spędzenie popołudnia. W ciasnych uliczkach Starego Miasta znajduje się wiele restauracji i knajpek a między nimi i wzdłuż drogi samochodowej znajdziecie wiele stoisk z pamiątkami, owocami czy miodami i wyrobami kosmetycznymi. 

Poniżej wklejam kilka zdjęć jak zwykle z telefonu obrazujących malownicze miasteczko Omiś podczas pochmurnego dnia. 18 komentarzy:

 1. Ale pięknie:) Śliczne zdjęcia, chciałabym odwiedzić Chorwację:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo bym się chciała tam wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chorwacja jest genialna! W tym miejscu jeszcze nie byłem - może uda się zahaczyć w te wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Chorwację :) magiczne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. za niedługo zobaczę na własne oczy

  OdpowiedzUsuń
 6. zobaczymy jak to będzie, w tym roku się wybieram :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Najgorzej właśnie, jak się trafi na nieciekawą pogodę. Chociaż z drugiej strony nie trzeba fajnej pogody by zneleźć super miejsca ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakie widoki, jeju ja chcę tam mieszkać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajne miejsce. Na pewno zwiedze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Super, w sam raz na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeden z najpiękniejszych krajów jakie widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 12. dla chcacego nic trudnego:) uwielbia chorwe

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!