Wielka Sowa to góra, którą pamiętam ze szkolnych lat. Po długiej przerwie postanowiłam wdrapać się na jej szczyt ponownie. Przyznam, że od tamtej pory sporo się zmieniło - drzewa, szczególnie te w wyższych partiach, zdecydowanie odrosły po zniszczeniach, które przyniosły im kwaśne deszcze, a sam szczyt rozwinął się i jest o wiele bardziej zadbany i przyjazny - przynajmniej w moim odczuciu.
W ramach wstępu dodam, że góra Wielka Sowa osiąga wysokość 1015 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polski i stanowi najwyższy szczyt w Górach Sowich, w Sudetach Środkowych.
Możliwości wejścia na szczyt jest wiele. My w zasadzie trafem natknęliśmy się na znak stojący przy drodze w miejscowości Kamionki. Jak poinformowała nas tablica, wejście wiedzie Traktem Rycerskim i ma być najkrótszą trasą z Kamionek na Wielką sowę. Na tablicy dokładnie opisany był każdy punkt wyprawy, co ułatwia dojście do celu.
W sieci znalazłam dodatkowe informacje o możliwościach wejścia na szczyt trasami pieszymi, które wiodą:
- z przełęczy Sokolej (↑ 1 godz, ↓ 0.40 godz),
- z przełęczy Jugowskiej przez Przełęcz Kozie Siodło (↑ 1.30 godz, ↓ 1.10 godz),
- z Kamionek (↑ 2.15 godz, ↓ 1.40 godz)
- z Walimia (↑ 1.15 godz, ↓ 1.10 godz)
- z przełęczy Walimskiej (↑ 1 godz, ↓ 0.40 godz)
- z Przełęczy Woliborskiej przez Leśny Dworek i Trzy Buki
- z Sokolca przez schronisko Sowa (↑ 1.20 godz, ↓ 0.50 godz).
- Wielka Sowa - Polana Potoczkowa - Przełęcz Walimska - Jelenia Polana - Przełęcz Sokola
Tak jak wspomniałam, nasza droga zaczęła się od polnej ścieżki tuż przy znaku z informacją o Trakcie Rycerskim, wywodzącej się z miejscowości Kamionki, przypominającej wiejską sielankę. Piękne widoki, drewniane i stare ogrodzenie, stado owiec razem tworzyło ciekawą atmosferę. Następnie ścieżka przerodziła się w trasę o kamienistym podłożu ciągnącą się przez spory kawałek równomiernie wznosząc się pod górę. Choć podejście nie jest strome, ale ciągła wędrówka pod górę na tym odcinku, szczególnie w ciepłe dni może dać po sobie znać. Trasa Traktem Rycerskim jest bardzo ciekawa. Ciągle zmieniające się podłoże po którym wędrujemy, różnorodna roślinność i rozciągające się widoki są bezcenne.
Na szczycie znajduje się popularny od wielu lat punkt widokowy, który nie sposób pominąć. Wieża wzniesiona została w 1906 r., mierzy 25 metrów i czynna jest w sezonie letnim od 9:30 do 19:00. Koszt wejścia to 6 zł za osobę dorosłą. Na wieży rozciąga się przepiękna panorama na dalekie okolice. Dodatkowo można podziwiać ją przez dużą lornetę, która o dziwo jest darmowa dla każdego.
U podnóża wieży znajduje się nieduży sklepik, gdzie można kupić coś na ząb do lub napić się kawy. W moim przypadku skończyło się to zakupem magnesu na lodówkę.
Na szczycie dużą popularnością cieszy się toaleta, która przypomina niedużą, drewnianą szopkę. Po zatrzaśnięciu za sobą drzwi jest ciemno i bardzo nieprzyjemnie. Ten wychodek stanowi niemałą atrakcję ;)
Przydatne linki:
- więcej wpisów z moich wyjazdów www.ewkabloguje.blogspot.com/mojewyjazdy
- mój Instagram www.instagram.com/aktualna
Do zobaczenia na szlaku!
Zazdroszczę bardzo! Piękne zdjęcia! :)
OdpowiedzUsuńPiękne widoki! Chciałabym pobyć tak blisko natury :)
OdpowiedzUsuńPiękne zdjęcia!
OdpowiedzUsuńwidoki zapierają dech w piersiach :)
OdpowiedzUsuńCudowne widoki, warto odwiedzić takie miejsce.
OdpowiedzUsuńBuziaki
Uwielbiam chodzić po górach, jednakże w Sowich jeszcze nie byłam. Mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni. Widoki, krajobrazy i zdjęcia przepiękne!Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńO kurczę, nie wiedziałam, że tam jest taka fajna wieża widokowa! Bardzo fajne zdjęcia!
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńThe information you present to this day so really means a lot to thank.
OdpowiedzUsuńDaftar Buah Yang Baik Untuk Penderita Diabetes
Obat Rheumatoid Arthritis Tradisional
Apakah Penyakit Leukimia Menular
Diasis Care Capsule Green World
Cara Mengobati Penyakit Keloid Secara Alami